Sprievodca kúpou šijacieho stroja a over-coverlocku

Rozhodovanie sa o novom šijacom stroji je vždy vzrušujúce, ale občas aj skľučujúce. Je ťažké si vybrať, keď je v ponuke také ohromujúce množstvo modelov a funkcií. Nájsť ten pravý, ktorý bude vyhovovať práve mne a mojim potrebám, sa môže zdať priam nemožné.

Tento sprievodca ti ukáže:

 • iný pohľad, ktorý ti umožní zvážiť voľbu trochu z inej perspektívy
 • moje doporučenia na jednotlivé modely

Faktor cena - značka

Všetko sa to nakoniec aj tak točí okolo ceny. Tak s touto témou aj začnime.

Výrobca neznámy

Dielne opravárov sú plné neopraviteľných šijacích strojov neznámych značiek. Majitelia si asi mysleli, že cena navyše je len za značku. Pri šijacích strojoch to ale neplatí. Cena navyše je za kovové časti namiesto plastu, dobre navrhnutý plynulý chod namiesto nepríjemného hlučného hrkotu a možnosť opravy namiesto "vyhoď to".

 

Dobrá značka

Každý výrobca overenej značky má v ponuke rozsah modelov od najlacnejších až po tie top. Čím je šijací stroj drahší, tým je spravidla užívateľsky prívetivejší. Znamená to:

 • viac funkcií, ktoré ti skracujú čas šitia,
 • lepšia konštrukcia stroja a tým väčšia odolnosť,
 • oveľa väčšie pohodlie bez obmedzení.

Je však veľmi zlé podľahnúť ilúzii, že výrobca s dobrou reputáciou bude mať všetky modely bezproblémové. U tých najlacnejších treba vždy zbystriť pozornosť.

 

Nechcem minúť viac ako...

Stanoviť si cenovú hladinu, ktorú nechceš prekročiť nie je veľmi dobrý nápad. Nebudeš mať istotu, že si vyberieš správne. Aj za nízku cenu väčšinou zaplatíme. Možno nie peniazmi, ale zato väčším trápením pri šití, vyšším rizikom pokazenia, možnosťou straty motivácie a odloženia šijacieho stroja do skrine.

Nie je to samozrejme pravidlo. Ale z praxe viem, že ak ťa šitie baví, po čase od svojho šijacieho stroja budeš chcieť viac, ako zvládne. Čo potom? Kúpiť druhý, alebo riskovať jeho pokazenie? To nie je nákladovo najefektívnejší spôsob.

Účel

Otravná otázka, na ktorú každý začiatočník potrebuje odpoveď je:

 • "Na aké šitie budeš stroj používať?"
 • "Ako to mám vedieť? Veď ešte neviem, či mi to vôbec pôjde."

Poradím ti trik. Predstav si, že ti to už ide. Čo by si šila? Čo by ťa bavilo?

Dekorácie do bytu? Vecičky pre deti? Máš vášeň pre módu? Aký materiál? Koľko času chceš šitiu venovať? Chceš so šitím v budúcnosti podnikať?...

Za prvé je to zábavnejšie a za druhé ti to otvorí obzory. Pravdepodobne sa dopracuješ k záveru, že najlacnejší šijací stroj je ten, ktorý s tebou a tvojimi schopnosťami dokáže rásť.

Mechanický vs. elektronický

Mechanické šijacie stroje

Tie najlacnejšie mechanické šijacie stroje majú základné funkcie s obmedzeným počtom stehov. Sú vhodné na príležitostné opravy odevov, úpravy záclon a pod. Ich cena sa pohybuje okolo 100€.

Tie drahšie z nich sú okolo 200€. Majú viac funkcií, viac voliteľných stehov a niektoré aj lepšiu konštrukciu. 

 • + Výhodou je cena
 • - Nevýhoda. Sú hlučnejšie a práca s nimi je časovo náročnejšia. 

Osobne som mala v minulosti niekoľko mechanických šijacích strojov a bola som s nimi veľmi spokojná. Mám ale pocit, že dnešná ponuka sa kvalitatívne zhoršuje. Ich výroba sa totiž presúva z továrni, kde by sa mali vyrábať, do tovární, kde to vyrobia lacnejšie...

Dôraz na kvalitu sa presúva na elektronické stroje.

 

Elektronické šijacie stroje

Elektronické stroje majú veľa automatických funkcií šetriacich čas, ktoré uľahčujú šitie začiatočníkom aj pokročilým. Stroje tohto typu ponúkajú množstvo funkcií a umožňujú presne a jednoducho ovládať dĺžku a šírku stehu.

Na rozdiel od mechanických strojov, sú tieto veľmi tiché. Zdanlivo nepodstatná informácia, ktorá ale naznačuje, že konštrukcia týchto strojov je presná, z kvalitného materiálu a bez vibrácií.

Pre teba to znamená, že ti stroj odpustí, aj keď sa k nemu nebudeš správať práve ukážkovo. PRÍLEŽITOSTNE môžeš pod pätku "narvať" aj materiál, pri ktorom by si mechanický stroj ani len "necekol" Nerob to však príliš často.

Funkcie, ktoré hľadaj:

 • + Tlačidlo Štart/Stop a reguláciu rýchlosti posuvu
 • + Presné digitálne ovládanie šírky a dĺžky stehu
 • + Ozdobné stehy pre tvoju kreativitu
 • + Možnosť šiť aj bez pedálu
 • + Použiteľný navliekač (taký čo aj funguje)
 • + Tlačítko na polohu ihly (hore - dole)
 • + Kvalitný podávač látky (pod pätkou)

Moje doporučenie dobrých šijacích strojov:

Moje tipy

 1. Brother Innov-Is A15  -  289€
 2. Brother Innov-Is A50  -  385€
 3. Brother Innov-Is A60SE  -  399€
 4. Brother Innov-A150  -  515€

Alternatívy

 1. Husqvarna H Class 100 Quilt
 2. Bernette b37
 3. Janome 605 QXL - PFAFF Passport 2.0
 4. Husqvarna Jade 20 - Husqvarna Opal 650

Tieto ponúkajú širokú škálu stehov, ktoré umožňujú pridať tento extra dekoratívny detail. Majú kontrolu rýchlosti, ktorá pomáha presne ovládať rýchlosť šitia. Je to skvelé pre zložité, zakrivené oblasti, kde je dôležitá presnosť.

Overlocky vs. coverlocky

Keď si začiatočník musíš vedieť, že ak šiť neprestaneš, tak sa raz k potrebe vlastniť minimálne overlock určite dopracuješ. Nechceš sa predsa obmedzovať len na spracovávanie pevných materiálov.

Na čo je overlock dobrý si môžeš prečítať TU.

V každom prípade tento stroj posunie tvoje šitie na inú úroveň a je to určite skvelá investícia.

Možno si povieš: "Veď aj šijací stroj má overlockový steh."

Áno, ale ten nevyzerá profesionálne, pretože je šitý iba jednou niťou. Overlock ho šije dvomi-tromi, alebo štyrmi. Taký šev je odolnejší a vydrží viac. 

Koľko overlock stojí?

Pri týchto strojoch to nie je o funkciách, ale o konštrukcii, užívateľskej prívetivosti a odolnosti. Preto sa môžeš oprieť o overené značky a úplne sa spoľahnúť na cenu, ktorá ti dá indície o jeho kvalite. 

Tie najlacnejšie overlocky sa pohybujú okolo 300€. Sú vhodné len na hobby použitie. Keď ale budeš uvažovať nad takýmto strojom, nezabudni na to, že z hobby sa stáva vášeň. Takže ho môžeš veľmi rýchlo vyrásť.

V cenovom rozmedzí 400 - 500€ nájdeš overlocky strednej triedy. 

Môj tip

 1. Brother 1034DX  -  278€
 2. Brother 4234D -  439€

Alternatíva

 1. Husqvarna Viking Huskylock S15
 2. Janome 744D

Overlock / Coverlock - dva v jednom

Pri lemovaní a prešívaní úpletov (športové oblečenie, tričká, plavky) sa bez coverlockového švu nepohneš. Ten vytvorí veľmi elastický a odolný šev, ktorý zabráni roztiahnutiu látky. Najmä pri lemovaní pružných úpletov Lycra je krycí steh zvyčajne oveľa lepší ako keď ho šiješ šijacím strojom.

V určitých prípadoch sa môže zdať, že mať obidva stroje v jednom za cenu od 600€, je dobrý nápad. Môže to tak byť, pretože ti to ušetrí miesto a peniaze. Má to však jednu malú chybičku.

Viacnásobné prepínanie medzi overlockom a coverlockom. Prestavovanie trvá niekoľko minút a môže to byť dosť otravné. Hlavne pri váčších projektoch to príliš zdržuje. Zabezpeč si ho len vtedy, keď mu túto vlastnosť dokážeš odpustiť.

Môj tip na coverlock (bez overlocku)

Alternatíva Overlock/Coverlock

 1. PFAFF Coverlock 3.0 / 2in1

Aké recenzie sledovať

Najlepšie rozhodnutia robíme vtedy, keď sa poučíme zo skúseností druhých. Preto je dobré si pred kúpou prečítať nejaké recenzie. Ale kde ich nájsť?

Náš trh je príliš malý a preto tu neskreslené recenzie nehľadaj. Buď je ich málo a nemajú žiadnu vypovedaciu hodnotu, alebo sú napísané na podporu predaja.

Poradím ti preto zdroj, kde sa dozvieš viac: je to Amazon. Vyber si typové označenie, ktoré chceš preveriť a zadaj ho tam. Potom si môžeš vyfiltrovať negatívne názory a tak vyhodnotiť, či sú vôbec relevantné. Následne ti už nič nebude brániť vybrať si správne.

Neodporúčam ti tam ale šijací stroj kupovať. Aj keď náhodou objavíš dobrú cenu, môže sa ti stať, že kúpiš stroj nepoužiteľný z našim prúdom (220V) či zlým elektrickým pripojením.

Držím ti vo výbere správneho šijacieho stroja palce.

Získaj 20€ zľavový kupón

Po zakúpení ktoréhokoľvek kurzu

dostaneš 20€ zľavový kód, ktorý môžeš využiť na kúpu šijacieho stroja, overlocku a coverlocku, koľko krát budeš potrebovať.