Overlocky a ich použitie

Overlock je špeciálny stroj, s ktorým robíš viac úkonov naraz. Zošívaš, orezávaš okraj a súčastne ho aj opracovaváš tak, aby sa materál nepáral.

Zošívame ním materiály, ktoré pružia. Napríklad: úplety, pleteniny, plavkovinu, teplákovinu a pod.

Zároveň však profesionálne opracuje aj pevný materiál: tenký šifón, hodváb, bavlna, ľan a pod.

Na rozdiel od obyčajného šijacieho stroja, ktorý má iba cik-cakový steh, overlock má steh, ktorý zachová pružnosť. To znamená, že keď po zošití roztiahneš látku, steh sa prispôsobí tak, že nite nepopraskajú.

Jednokrokový cik-cakový steh + rovný steh

Toto sú 2 základné stehy na šijacom stroji, ktorými väčšina začiatočníkov opracováva nielen pevný, ale aj pružný materiál. Tento však pri väčšej záťaži praská a trhá sa.

Overlockový steh (šijací stroj)

Tento steh nájdeš na klasických šijacích strojoch. Používa sa na zošitie a opracovanie okrajov látok. Steh je ale pevný a hodí sa skôr na málo pružné materiály. Čím viac sa však budeš v šití zlepšovať, tým viac budeš túžiť po riadnom overlocku 🙂

Trojkrokový cik-cakový steh

Tento steh je síce pružný, ale skôr sa používa ako ozdobný steh, alebo na prišívanie gumičiek. 


Overlock a jeho overlockový steh

Overlock pracuje naraz so 4 niťami a dvomi ihlami. Skracuje dobu šitia na polovicu. Okrajové opracovanie má profesionálny vzhľad, podobný tomu z obchodu. Stehy vydržia maximálu záťaž.

Napriek tomu, že je tak všestranný, rovný steh šiť nedokáže. Preto sa bez klasického šijacieho stroja nezaobídeš.

Diferenciál, najlepší pomocník

Diferenciálom si nastavuješ podávanie materiálu. Kým na klasickom šijacom stroji je iba jeden podávač, overlock ich má dva.

Máš na výber tri typy nastavenia

Rovné šitie, riasenie a ozdobné lemovanie (úzky lem)

Vyzerá to takto

Malý a veľký overlock - domáce použitie

Podstata je tá, že malý a väčší sa líšia konštrukčne.

Ovládajú sa približne rovnako, ale ten väčší zvláda väčšiu záťaž. Kvalitu stroja odhalíš tým, že ten masívnejší bude hmotnostne ťažší. V jeho útrobách bude teda logicky viac kovových častí, čo spôsobí, že bude zvládať väčšiu záťaž.

Táto informácia ti zjednoduší výber. Podľa toho akou intenzitou plánuješ v budúcnosti šiť, taký stroj sa bezpečne vyberieš.

A ešte niečo:

Keď so šitím začínaš, tak si určite povieš: "Mne stačí aj ten malý. Nebudem šiť až tak hrubé materiály."

OK.

Teraz si ale predstav, že chceš ušiť napríklad mikinu s kapucňou. Kúpiš si materiál "strednej" hrúbky a spokojne začneš šiť. "Veď to nie je tak hrubé"

Zošívaš boky a si v pohode, pretože sú to len dve vrstvy. Prišívaš patent a to je už trochu hrubšie. Ale...keď budeš všívať kapucňu, tam sú už tri vrstvy. Pridáš patent a už sú štyri. Zdvihneš prítlačnú pätku a len tak-tak to všetko pod ňu "narveš".

Tvoj stroj sa ti za toto určite nepoďakuje.

A to je ďalšia informácia pri rozhodovaní sa, aký overlock si kúpiť: Zdvih prítlačnej pätky. Čím je vyšší, tým viac vrstiev hrubšieho materiálu kvalitne prešije.

Funkcie

1. Pracuješ s jednou, alebo dvoma ihlami. 

2. Overlocky majú nôž na orezanie materiálu tesne pred tým, ako ich zošijú. Ak túto funkciu nechceš využiť, môžeš ju vypnúť vysunutím noža nabok.

3. Šírku a hustotu stehu si môžeš ľubovolne nastavovať podľa potreby.

4. Diferenciálom si nastavíš 3 rôzne spôsoby šitia. Rovné šitie, riasenie a lemovanie (úzky lem).

5. Sila prítlaku pätky je funkcia, ktorou vieš nastaviť šitie rôznych hrúbok látok. Tenučký šifón, hodváb, cez teplákovinu, plavkovinu, až po hrubšie flisy a minky.

6. Keď si kúpiš svoj overlock, návod na použitie bude na začiatku tvoj najlepší pomocník. V tomto návode nájdeš vysvetlené časti stroja, popis ako navliecť, ako ho správne nastaviť atď. Pokiaľ máš pocit, že sa v tom strácaš, pomôže ti náš online kurz overlocku, kde ťa prevedieme základmi 


Priemyselný overlock

Pokiaľ si doteraz šila na domácom overlocku a sadneš si za podobný, budeš mať pocit, ako keby si si sadla do Mercedesu. Je masívny, je tichý, je rýchly a prešije prekvapujúco hrubý materiál, ale zároveň mu vôbec nerobí problém šiť aj tenké látky.

Ak sa šitiu chceš venovať profesionálne, oplatí sa do neho investovať. Skráti ti čas šitia na polovicu.

Premysli si, na čo ho budeš najčastejšie využívať a pri výbere si nechaj odborne poradiť. Premysli si, čo budeš šiť a dokúp si k nemu aj príslušenstvo, ktoré ti zjednoduší prácu. Bez neho je šitie na tomto stroji často iba trápenie.

Online kurz - Práca s overlockom →

Online kurz

Ako pracovať s overlockom

Je toho veľa, čo potrebuješ vedieť a je ťažké si všetko zapamätať. Môj online kurz ti dá okamžitú odpoveď na všetky začiatočnícke otázky. Po zakúpení ti ostane navždy.