Sprievodca kúpou šijacieho stroja, overlocku a coverlocku

Brother A16

Rozhodovanie sa o novom šijacom stroji je vždy vzrušujúce, ale občas aj skľučujúce. Je ťažké si vybrať, keď je v ponuke také ohromujúce množstvo modelov a funkcií. Nájsť ten pravý, ktorý bude vyhovovať práve mne a mojim potrebám, sa môže zdať priam nemožné.

Tento sprievodca ti ukáže:

 • iný pohľad, ktorý ti umožní zvážiť voľbu trochu z inej perspektívy
 • moje odporučenia na jednotlivé modely

Zo skúseností mojich klientov viem, aké demoralizujúce môže byť, sedieť pred obrazovkou počítača s cieľom nájsť najlepší šijací stroj na svete, ktorý bude v prijateľnej cene s čo najväčším množstvom funkcií. 

Máme tu nekonečnú ponuku rôznych značiek, ktoré sa od seba líšia len minimálne, čo nakoniec spôsobí, že sa celé týždne rozhoduješ, či si kúpiš jeden alebo druhý model.

Nakoniec sa pustíš do štúdia názorov druhých ľudí v domnení, že konečne získaš relevantné informácie. A čo tam nájdeš?

“Ja mám Lucznik 30 rokov a nikdy by som ho nevymenila” ...“OK - Lucznik bude asi najlepšia značka.” pomyslíš si, no čítaš ďalej.

“Mám 32 ročnú veritasku, obišla celú rodinu a stále šije dobre.”

“Mám Janome… mám Brother… Ja by som tieto moderné šroty nikdy nekupovala… Má niekto skúsenosti so značkou Garudan?”

A zmätok v hlave je na svete.

Ako to zvládnuť?

Prekonanie tejto výzvy spočíva len a len v zmene myslenia, pretože so skúsenosti viem, že keď si ten stroj nakoniec kúpiš, odpustíš mu aj jeho malé nedokonalosti a napokon ho budeš brať ako člena rodiny.

Značka

Ľudia majú mylnú predstavu, že v šijacích strojoch existuje podobný fenomén ako pri autách. Že sú tu prémiové značky a značky ľudové, ako napríklad Mercedes vs. Dacia.

Lenže neexistuje nič také ako prémiová, či najlepšia značka na svete. Napriek tomu sa ma ľudia neustále pýtajú, akú značku si majú kúpiť. Toto je ale zlé uvažovanie.

Všetky značky sú nesmierne vyrovnané a je medzi nimi len minimálny rozdiel. Čo si ale treba uvedomiť, že každá značka vyrába svoje “Mercedesy a Dacie”. Takže keď si odteraz budeš vyberať značku, riaď sa len podľa sympatií a nehľadaj v tom nič iné, pretože tam nič iné nenájdeš. 

Ja napríklad väčšine ľudí, ktorí si pýtajú moju radu, odporúčam značku Brother. Ale nie preto, že je najlepšia na svete. Dôvod je len ten, že s týmito strojmi mám osobnú skúsenosť. Mám k dispozícii servisné manuály, takže ak niekomu odporučím nejaký model, mám za sebou podporu, ktorá mi pomôže vyriešiť problém, ktorý môže občas nastať. 

Cena

Všetko sa to nakoniec aj tak točí hlavne okolo ceny. 

Najlacnejšie - factor “To mi stačí, ja nebudem toľko šiť”

To mi stačí… je len ospravedlnenie tvojho rozhodnutia nekúpiť príliš drahý stroj. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako múdre rozhodnutie. Ale skús sa nad tým trochu zamyslieť. Ak si toto pred kúpou povieš, môžu nastať len dva scenáre:

Prvý scenár:

Naozaj nebudeš toľko šiť a stroj bude väčšinu jeho životnosti zavretý v skrini, rovnako ako kuchynský mixér, ktorý sme pred piatimi rokmi impulzívne kúpili, aj keď sme ho príliš nepotrebovali.

Druhý scenár:

Začne ťa šitie baviť a budeš chcieť stále viac. V tom prípade väčšinou narazíš na nejaké prekážky. Pri šití rôznych materiálov stehy nebudú také pekné a bude to aj vidno, nehovoriac o pohodlí a riziku, že sa niečo pokazí a nebude sa to dať opraviť. Dielne opravárov sú plné neopraviteľných šijacích strojov z kategórie “najlacnejší”, dokonca aj keď nesú meno zvučnej značky. 

Ani jeden scenár v konečnom dôsledku nie je ekonomický a dokonca ani ekologický. Najlacnejšie šijacie stroje sa totiž nevyrábajú v továrňach jednotlivých značiek, ale v továrňach, kde to vedia urobiť čo najlacnejšie. A vedia to urobiť len tak, že týchto strojov vyrobia “mraky”. Tak sa stáva, že jedna konštrukcia stroja môže mať desiatky podôb a nikdy to nerozoznáš. 

Cena navyše je teda: 

 • za kovové časti namiesto plastu,
 • za dobre navrhnutý plynulý chod namiesto nepríjemného hlučného hrkotu
 • za možnosť opravy namiesto "vyhoď to".

 

Overená značka so zastúpením

Každý výrobca overenej značky má v ponuke rozsah modelov od najlacnejších až po tie top. Čím je šijací stroj drahší, tým je spravidla užívateľsky prívetivejší a kľudne sa môžeš spoľahnúť aj na jeho kvalitu. Znamená to:

 • viac funkcií, ktoré ti skracujú čas šitia,
 • lepšia konštrukcia stroja a tým väčšia odolnosť,
 • oveľa väčšie pohodlie bez obmedzení.

Je však veľmi zlé podľahnúť ilúzii, že výrobca s dobrou reputáciou bude mať všetky modely bezproblémové. U tých najlacnejších treba vždy zbystriť pozornosť.

 

Nechcem minúť viac ako...

Stanoviť si cenovú hladinu, ktorú nechceš prekročiť nie je veľmi dobrý nápad. Nebudeš mať istotu, že si vyberieš správne. Vždy mysli na to, že za nízku cenu väčšinou zaplatíme. Možno nie peniazmi, ale zato väčším trápením pri šití, vyšším rizikom poškodenia, možnosťou straty motivácie a odloženia šijacieho stroja do skrine.

Nie je to samozrejme pravidlo. Ale z praxe viem, že ak ťa šitie baví, po čase od svojho šijacieho stroja budeš chcieť viac, ako zvládne. Čo potom? Kúpiť druhý, alebo riskovať jeho poškodenie? Toto nie je nákladovo najefektívnejší spôsob.

Účel

Otravná otázka, na ktorú každý začiatočník potrebuje odpoveď je:

 • "Na aké šitie budeš stroj používať?"
 • "Ako to mám vedieť? Veď ešte neviem, či mi to vôbec pôjde."

Poradím ti trik. Predstav si, že ti to už ide. Čo chceš šiť? Čo by ťa bavilo?

Dekorácie do bytu? Vecičky pre deti? Máš vášeň pre módu? Aký materiál? Koľko času chceš šitiu venovať? Chceš so šitím v budúcnosti podnikať?...

Za prvé je to zábavnejšie a za druhé ti to otvorí obzory. Pravdepodobne sa dopracuješ k záveru, že najlacnejší šijací stroj je ten, ktorý s tebou a tvojimi schopnosťami dokáže rásť.

 

Zaručené rady, ktoré skôr škodia ako pomáhajú

Ak si budeš pýtať radu od druhých, dávaj si pozor na tieto odpovede:

Rada č. 1 - "Mám šijací stroj zn. XYZ a šľape mi už 38 rokov..." Po prvé... ľudia, ktorí už vlastnia šijací stroj si k nemu vytvárajú vzťah, takže na neho určite nebudú nadávať. Po druhé... stroje vyrobené v minulom storočí neboli vyrábané tak masovo ako dnes. To znamená, že 38 ročný šijací stroj je konštrukčne na úrovni dnešných tisíc eurových strojov a tie tiež vydržia 38 rokov. Ak máš k dispozícii menšiu čiastku, táto dobre mienená rada ti bude nanič.

Rada č. 2 - "Mám doma zn. XYZ a som s ním maximálne spokojná. Predtým som mala zn. ABC, ale od nova bola zlá. Záleží asi na kvalite výrobku." Ľudia prahnú po skúsenostiach iných. Lenže každý z nich má iné kritériá výberu. Keď niekto hovorí, že je niečo "zlá voľba" v skutočnosti hovorí, že si vybral model, podľa vzoru "Mne to stačí..." A ono to veľmi často nestačí. Takže nie je dôležitá voľba značky, ale voľba správneho modelu, ktorý bude vhodný pre moje potreby.

Mechanický vs. elektronický

Lacné šijacie stroje
Ovládanie Brother A60SE

Mechanické šijacie stroje 70€ - 280€

Aj teba štve, keď pri upratovaní v kuchyni, objavíš odšťavňovač, impulzívne kúpený pred piatimi rokmi v Lidli? Bol používaný len pár týždňov a potom naveky odložený do skrinky, pretože zavadzal.

Niečo podobné sa stáva aj šijacím strojom z kategórie tých najlacnejších. Radosť z kúpy rýchlo vyprchá, pretože keď máš svoju záľubu, bude ťa baviť len dovtedy, kým ti bude spôsobovať radosť. Lacný šijací stroj ti túto "funkciu" neposkytne. 

Je vyrobený len preto, aby splnil účel. Musí byť vyrábaný vo veľkých sériách, aby bola cena čo najnižšia. A musí byť predávaný vo veľkých počtoch, aby mohol byť vyrábaný vo veľkých sériách. Ten kolobeh nikdy nekončí.

Bežný príbeh takého stroja je, že skončí v skrini, pretože neposkytuje ani minimálny komfort, teda ani radosť. Za tie roky v skrini “vyschne” mazivo tak, že sa na pohyblivých častiach vytvorí lepivý film. Potom si povieš, “Veď je prakticky nový, niekomu ho darujem” A tak odovzdáš štafetu stratenej motivácie ďalej.

-

Táto kategória šijacích strojov je teda vhodná na malé úpravy, ako napríklad skracovanie záclon, nohavíc, či výmenu zipsov.

Keď ale chceš šiť oblečenie, pozri sa radšej po elektronických šijacích strojoch.

 

Elektronické šijacie stroje 240€+

Elektronické stroje majú veľa automatických funkcií šetriacich čas, ktoré uľahčujú šitie začiatočníkom aj pokročilým. Stroje tohto typu ponúkajú množstvo funkcií a umožňujú presne a jednoducho ovládať dĺžku a šírku stehu.

Na rozdiel od mechanických strojov, sú tieto veľmi tiché. Zdanlivo nepodstatná informácia, ktorá ale naznačuje, že konštrukcia týchto strojov je presná, z kvalitného materiálu a bez vibrácií.

Pre teba to znamená, že ti stroj odpustí, aj keď sa k nemu nebudeš správať práve ukážkovo. PRÍLEŽITOSTNE môžeš pod pätku "narvať" aj materiál, pri ktorom by si mechanický stroj ani len "necekol" Nerob to však príliš často.

Funkcie, ktoré chceš:

 • + Tlačidlo Štart/Stop a reguláciu rýchlosti posuvu
 • + Presné digitálne ovládanie šírky a dĺžky stehu
 • + Ozdobné stehy pre tvoju kreativitu
 • + Možnosť šiť aj bez pedálu
 • + Použiteľný navliekač (taký čo aj funguje)
 • + Tlačítko na polohu ihly (hore - dole)
 • + Kvalitný podávač látky (pod pätkou)

Toto sú moje tipy na šijacie stroje,

ktoré zvládajú aj sťažené podmienky na mojich kurzoch šitia.

Brother Innov-Is NV15

Brother Innov-Is NV15

Je navrhnutý tak, aby rástol s tebou. Bude ti dokonale vyhovovať, ak so šitím iba začínaš, ale nebudeš sa za neho hanbiť, aj keď budeš mať oveľa väčšie skúsenosti.

302 €
Brother Innov-Is A16

Brother Innov-Is A16

Je to vylepšená verzia NV15-ky. Má pridané funkcie, ktoré ťa potešia: automatický navliekač - z drahších modelov, dvojité led svetlo - bez tieňov, samostatné tlačítko zapošitia...

360 €
Brother Innov-Is A50

Brother Innov-Is A50

S týmto elektronickým strojm sa môžeš pustiť do celej šírky módnych projektov, ale aj patchworku. Stehy si intuitívne navolíš a na displeji dokonca uvidíš aj doporučenú pätku, šírku a dĺžku stehu.

422 €
Šijací stroj Brother Innov-Is A150

Brother Innov-Is A150

S týmto strojom si otvoríš dvere do sveta módy aj patchworku. Na jednoduchom displeji ti stroj priamo napovie, ktorú pätku použiť a aké nastavenia stehu zvoliť.

530 €

Tieto ponúkajú širokú škálu stehov, ktoré umožňujú pridať tento extra dekoratívny detail. Majú kontrolu rýchlosti, ktorá pomáha presne ovládať rýchlosť šitia. Je to skvelé pre zložité, zakrivené oblasti, kde je dôležitá presnosť.

Overlocky vs. coverlocky

Overloch steh
CV3550 coverlock

Keď si začiatočník musíš vedieť, že ak šiť neprestaneš, tak sa raz k potrebe vlastniť minimálne overlock určite dopracuješ. Nechceš sa predsa obmedzovať len na spracovávanie pevných materiálov.

Na čo je overlock dobrý si môžeš prečítať TU.

V každom prípade tento stroj posunie tvoje šitie na inú úroveň a je to určite skvelá investícia. Možno si povieš: "Veď aj šijací stroj má overlockový steh."

Áno, ale ten nevyzerá profesionálne, pretože je šitý iba jednou niťou. Overlock ho šije dvomi-tromi, alebo štyrmi. Taký šev je odolnejší a vydrží viac. 

Koľko overlock stojí?

Pri týchto strojoch to nie je o funkciách, ale o konštrukcii, užívateľskej prívetivosti a odolnosti. Preto sa môžeš oprieť o overené značky a úplne sa spoľahnúť na cenu, ktorá ti dá indície o jeho kvalite. 

Tie najlacnejšie overlocky sa pohybujú okolo 300€. Sú vhodné len na hobby použitie. Keď ale budeš uvažovať nad takýmto strojom, nezabudni na to, že z hobby sa stáva vášeň. Takže ho môžeš veľmi rýchlo vyrásť.

V cenovom rozmedzí 400 - 500€ nájdeš overlocky strednej triedy. 

A tu sú moje tipy na overlocky:

Overlock Brother 1034DX

Brother 1034DX

Tento 3/4 nitný overlock je môj výber cena výkon. Je velmi kompaktný a ľahký. Plne vyhovie začiatočníkom, ale pretože jeho stehy sú bezchybné, veľmi dobre poslúži aj pokročilým.

297 €
Brother 4234D overlock

Brother 4234D

Perfektne šije lemy a robí úžasne dekoratívne efekty. Mne sa veľmi páči aj dizajn. Čo povieš? Má auomatický navliekač obidvoch ihiel a zaujímavý systém navliekania spodného chapača.

475 €

Coverlocky

Pri lemovaní a prešívaní úpletov (športové oblečenie, tričká, plavky) sa bez coverlockového švu nepohneš. Ten vytvorí veľmi elastický a odolný šev, ktorý zabráni roztiahnutiu látky. Najmä pri lemovaní pružných úpletov Lycra je krycí steh zvyčajne oveľa lepší ako keď ho šiješ šijacím strojom.

V určitých prípadoch sa môže zdať, že mať obidva stroje v jednom za cenu cca 600€, je dobrý nápad. Môže to tak byť, pretože ti to ušetrí miesto a peniaze. Má to však jednu malú chybičku.

Viacnásobné prepínanie medzi overlockom a coverlockom. Prestavovanie trvá niekoľko minút a môže to byť dosť otravné. Hlavne pri váčších projektoch to príliš zdržuje. Zabezpeč si ho len vtedy, keď mu túto vlastnosť dokážeš odpustiť.

Moje obľúbené modely:

Coverlock Brother CV3550

Brother CV3550 - coverlock

Toto je jediný coverlock na trhu, ktorý má nielen spodný krycí steh, ale aj vrchný krycí steh pre dokonalé šitie plochých švov. Týmto je výnimočný.

575 €

Merrylock

je značka, ktorá sa špecializuje na overlocky a coverlocky a robí to tak dobre, že už dnes vyrába pre Juki, Pfaff, Singer a iné. Píšem to preto, že sa jej nemusíš báť. Mám ich vyskúšané a pracujú prekvapivo dobre. A keď si stroj kúpiš pod touto značkou, tak určite ušetríš.

Overlock coverlock

Merrylock 3050CL

Overlock + coverlock 2in1. Toto je lacnejší z dvojice kombinovaných strojov, ktorý má ale identický rozsah funkcií, ako jeho masívnejší brat Merrylock MK 4075

652 €
Overlock coverlock

Merrylock MK 4075

Overlock + coverlock 2in1. Je to jeden z mála kombinovaných strojov do ktorého sa oplatí investovať. Má plno pomôcok a vychytávok, ktoré šetria čas. Dobre sa ovláda a zákazníci tvrdia, že je krásne "blbuvzdorný"

719 €

Aké recenzie sledovať

Najlepšie rozhodnutia robíme vtedy, keď sa poučíme zo skúseností druhých. Preto je dobré si pred kúpou prečítať nejaké recenzie. Ale kde ich nájsť?

Náš trh je príliš malý a preto tu neskreslené recenzie nehľadaj. Buď je ich málo a nemajú žiadnu vypovedaciu hodnotu, alebo sú napísané na podporu predaja.

Poradím ti preto zdroj, kde sa dozvieš viac: je to Amazon. Vyber si typové označenie, ktoré chceš preveriť a zadaj ho tam. Potom si môžeš vyfiltrovať negatívne názory a tak vyhodnotiť, či sú vôbec relevantné. Následne ti už nič nebude brániť vybrať si správne.

Neodporúčam ti tam ale šijací stroj kupovať. Aj keď náhodou objavíš dobrú cenu, môže sa ti stať, že kúpiš stroj nepoužiteľný z našim prúdom (220V) či zlým elektrickým pripojením.

Držím ti vo výbere správneho šijacieho stroja palce.

Získaj 6% zľavový kupón

Po zakúpení ktoréhokoľvek kurzu šitia

dostaneš 6% zľavový kód, ktorý môžeš využiť na kúpu šijacieho stroja, overlocku a coverlocku, koľko krát budeš potrebovať.