Ako si nekúpiť šijací stroj

Akú značku?...S akými funkciami?...Koľko stehov?...Za akú cenu?...Od koho?...a ako?

Každý kto so šitím začína rieši tieto otázky. Je len na vás, ako k tomu pristúpite. Mala by to byť jednoduchá záležitosť. Ale keď si nedáte pozor...

...čaká vás tento priebeh

1. Ste na začiatku

Neviete, váhate, rozmýšľate, točíte sa v kruhu...

Hodiny a hodiny googlujete čítate články, porovnávate. V jednej chvíli cítite, že tomu rozumiete. Vzápätí sa vás však zmocní neodbytná myšlienka, že vybrať si šijací stroj nebude také jednoduché.

2. Stále ste na začiatku

„Musím zohnať niekoho, kto má so šitím skúsenosti. Ten mi určite bude vedieť poradiť aký šijací stroj je pre mňa najlepší"

A tak napíšete mne 🙂


  • Poradíte mi dobrý šijací stroj?
  • Na tuto otázku bohužiaľ neexistuje univerzálna odpoveď. Ak zo šitím iba začínate, netrápte sa tým.

Kúpte si šijací stroj, ktorý jednoducho zohľadňuje vaše finančné možnosti. Dbajte na to, aby nebol z tých úplne najlacnejších. Keď získate v šití určité skúsenosti, budete presne vedieť čo od šijacieho stroja budete chcieť a určite nájdete spôsob, ako ho získať.

Teraz je najdôležitejšie začať. Poznám veľa ľudí, ktorí si nikdy nemohli dovoliť drahý šijací stroj a predsa šijú krásne 🙂

  • Ďakujem pekne. Vela druhov je na internete napr. Singer, Husquana, overlokove stehy atd.
  • 90% šitia je o šití rovno. Overlockový steh na obyčajnom šijacom stroji (môže byť aj drahý) nie je plnohodnotný. Na takéto spracovanie potrebujete overlock, najlepšie coverlock.

Pre začiatok si na šitie voľte nepružné látky, ktoré sa ľahko spracovávajú a na to vám stačia aj základné stehy jednoduchého šijacieho stroja.

  • Ak by som chcela zipsy zašívat a rifle? Predsa je to hrubšia látka treba na to špeciálne funkcie? Od akej ceny by ste mi poradila šijaci stroj? Napr.: nad 200€ je pre mňa príliš veľa. Je strašne veľa druhov a recenzií a už som z toho jeleň 🙂
  • Špeciálne funkcie nepotrebujete, ale na takéto šitie potrebujete pevný šijací stroj. Z recenziami sa netrápte.

Je to ako napríklad z autami. Niekomu je najlepšia Dacia a inému nestačí ani Mercedes. Recenzie a testy vás len prehlcujú zbytočnými informáciami a výber neuľahčujú.

  • To je ktorý ten pevný?
  • Čím tichší a hladší má chod,  tým je spravidla pevnejší. Aj hmotnosť veľa napovie. Ten ťažší je samozrejme lepší. V kamennej predajni vám určite poradia.

Na rifle a hrubšie látky je lepší elektronický šijací stroj. Ten má elektronicky riadený vpich ihly a nenamáha sa až tak, ako mechanický. Ale aj napriek tomu treba rátať so skorším opotrebením takého domáceho šijacieho stroja.

3. Stále ste nerozhodní

Zahájite druhé kolo googlovania. Prečítate si recenzie a rôzne diskusie. Zo všetkých tých názorov sa vám točí hlava a vôbec neviete čo ďalej. 

4. A ste znovu na začiatku

Pozorujete na sebe prvé príznaky nervozity a beznádeje. Ale...

Ako budem mať so šitia príjemné pocity, keď sa už pri výbere šijacieho stroja idem z toho zblázniť?

Zbieranie názorov je síce fajn, ale nakoniec ste v tom aj tak sami.

Záver

Možno sa ti to zdá byť pritiahnuté za vlasy, ale takto to približne v našich hlavách vyzerá, keď si chceme kúpiť niečo, čo nám má slúžiť niekoľko rokov.

K výberu potom pristupujeme s veľkou vážnosťou. Máme pocit, že keď nasajeme všetky informácie z internetu, podarí sa nám kúpiť ten najlepší šijací stroj na svete, ktorý sa nikdy nepokazí.

Ja som si už kúpila niekoľko šijacích strojov. Nikdy som sa netápila výberom. Kúpila som si taký, do ktorého som sa ihneď zamilovala a ktorý som si samozrejme mohla dovoliť.

Takému šijaciemu stroju potom odpustíme aj jeho malé nedokonalosti. Bude ako člen rodiny. A člena rodiny, ktorého máme radi predsa nestrčíme do skrine na niekoľko rokov, ale budeme s ním chcieť tráviť čo najviac času. 

 

Blogový článok

Sprievodca kúpou šijacieho stroja

Rozhodovanie sa o novom šijacom stroji je vždy vzrušujúce, ale občas aj skľučujúce. Je ťažké si vybrať, keď je v ponuke také ohromujúce množstvo modelov a funkcií. Nájsť ten pravý, ktorý bude vyhovovať práve mne a mojim potrebám, sa môže zdať priam nemožné.

Sprievodca kúpou