5 faktorov, ktoré určia, aký šijací stroj si vyberieš

Displej Brother A150

Kupovať šijací stroj, nie je ako vybrať si zmrzlinu. Ak so zmrzlinou dačo pokazíš, nič strašné sa nestane, maximálne budeš mať na pár hodín mierne narušenú náladu, alebo žalúdok. Ale šijací stroj? To je celkom iná liga.

Možno si dnes myslíš, že budeš šiť len kárované vankúše, ale čo ak sa raz rozhodneš prekročiť vlastné hranice a pustíš sa do výroby šatníka? Pri rozhodovaní teda nezabudni na všetky tvoje bláznivé nápady.

Cena šijacích strojov sa pohybuje viac než nálada tínedžera. Ak nevieš, čo od stroja očakávaš, môžeš skončiť buď s niečím, čo ani neprekročí tvoje nízke očakávania, alebo naopak s niečím, čo má viac funkcií ako švajčiarsky nožík a ty ani nebudeš vedieť, na čo všetko sú. Obidva prístupy sú v konečnom dôsledku len žrúti peňazí bez želaného výsledku.

 

Faktor 1: Je to investícia, nie nákup na víkend

Kúpu šijacieho stroja ber ako investíciu. Nie je to len plastová krabička so stehmi. Je to nástroj, ktorý ti umožní tvoriť, inovovať a dokonca aj ušetriť. Predstav si to takto:

Šijací stroj ti môže vydržať roky. A ak máš šťastie a staráš sa oňho, možno aj celé dekády. Až príde čas, keď budeš šiť oblečenie pre svoje deti alebo dokonca vnúčatá, uvedomíš si, že tá investícia ti stála naozaj za to.

Hľadaj si preto stroj, ktorý ti umožní flexibilitu. Dnes šiješ záclony, zajtra dekoračné vankúše a pozajtra celý outfit. Potrebuješ niečo, čo je pripravené na všetky tieto výzvy.

Nepozeraj sa len na množstvo stehov a funkcií. Nie je to len o tom, čo stroj vie, ale aj o tom, ako ti to zjednodušuje život. Napríklad, mnoho moderných šijacích strojov má funkcie, ako sú automatické navliekanie, ktoré môžu značne urýchliť a zjednodušiť prácu. Alebo napríklad taká konštrukcia stroja: Čím lepšie a masívnejšie prevedenie, tým tichší chod a menej vibrácií. To znamená, že keď budeš po nociach šiť, nezobudíš tým celé sídlisko.

Takže ak si vyberáš svojho nového "spojenca", poriadne sa zamysli, či tieto veci nie sú pre teba dôležité.

Faktor 2: Budúcnosť je už tu

Pravdepodobne chceš za svoje peniaze čo najviac, že? Tu ide presne o to. Nechceš stroj, ktorý zvládne len jeden trik, pretože by bola škoda, zabíjať tvoju kreativitu.

Hľadaj teda stroj, ktorý je pripravený na všetko. Chceš šiť elastické materiály? Hotovo. Chceš sa pustiť do quiltovania? Žiaden problém. Tvoj stroj by mal byť schopný šiť takmer čokoľvek.

Píšem to preto, pretože často počujem od ľudí vetu: “Mne to stačí” a rovnako často potom vidím ich neskoršie sklamanie, keď si uvedomia hranice možností ich nového priateľa.

Dnešné moderné šijacie stroje sú vybavené dotykovými displejmi, programovateľnými stehmi a dokonca aj pripojením na WiFi. Ak máš ambície ísť s tvojim šitím na vyšší level, prečo sa potom obmedzovať s niečím, čo je odsúdené zostať v minulom desaťročí?

Faktor 3: Čo je pre teba najlepšie?

Jednoduché je niekedy lepšie.

Ak sa fakt bojíš elektroniky, bude lepšie, keď sa predsa len rozhodneš pre mechanický šijací stroj. Síce je tvoj strach neoprávnený a ničím nepodložený, ale ak ho máš, nikdy sa nespriatelíš s dotykovým displejom a ani s inými funkciami. V tomto prípade to neznásilňuj.

Strach z elektroniky je passé

Pamätáš na tie časy, keď bola elektronika v šijacích strojoch akási veľká neznáma, a každý mal pocit, že to skončí katastrofou? No, tieto časy sa zmenili, a dnes je elektronika v týchto strojoch na takej úrovni, že sú dokonca spoľahlivejšie než ich mechanické protikusy. Sú robustné, odolné a navyše sa s nimi pracuje pohodlnejšie.

Dostupné náhradné diely

Ver mi, nie je nič horšie, ako keď tvoj obľúbený stroj skolabuje a ty zistíš, že náhradné diely sú buď nedostupné, alebo strašne drahé. Zabudni prosím na ponuku z Lidla a investuj radšej do známej značky, kde sú náhradné diely dostupné a cenovo prijateľné.

Post-sales podpora

Kto by nechcel hotline, keď nastanú problémy, že? Niekedy aj drobná rada môže ušetriť hodiny frustrácie. Skús si pred kúpou zistiť, ako je to s podporou. Sú prístupní? Sú odborníci? Pomôžu?

Vieš, že môžeš získať 6% zľavu na kúpu šijacieho stroja Brother? Stačí absolvovať ktorýkoľvek z mojich kurzov šitia.

Faktor 4: Predajňa & E-shop

Keď chodia ľudia do fyzického obchodu, nie vždy majú možnosť si produkt poriadne vyskúšať, a zároveň tam často cítia nejaký ten "obchodný tlak". Osobný predaj sa prezentuje ako najlepší spôsob nákupu šijacieho stroja, ale ja si to dnes už vôbec nemyslím. Stále viac zákazníkov si robí nezávislý prieskum samoobslužne a sú v tom celkom úspešní.

Kto povedal, že musíš fyzicky testovať stroj, aby si vedel/a, či je pre teba ten pravý? To je staré zmýšľanie. Ľudia chcú nakupovať inak a my obchodníci sa musíme prispôsobiť. V časoch YouTube a sociálnych médií to ani nie je také ťažké. Internetové recenzie a videá sú v tomto ohľade boží dar.

Hľadaj videá, kde môžeš vidieť stroj v akcii. Nie v obchode pod dohľadom predavača, ale v reálnom prostredí, kde ľudia ukazujú, ako sa s ním pracuje. Môžeš tak získať omnoho lepší a nezávislejší pohľad na to, či je tvoj vysnívaný stroj pre teba ten pravý.

Pozri si “Sprievodcu kúpou šijacieho stroja, overlocku a coverlocku”

Faktor 5: Všímaj si, čo dostaneš ako príslušenstvo

Kupuješ nielen stroj, ale ucelený balíček. Niektoré šijacie stroje prichádzajú s príslušenstvom ako sú pätky navyše, prídavný stolík, možno taška alebo iné. Niektoré majú navyše rozšírenú záruku alebo prístup ku kurzom šitia, alebo online kurzom.

Tvoj šijací stroj je viac ako kus železa

Keď si kupuješ šijací stroj, nie je to len o tom, akej je značky alebo koľko stojí. Je to o komplexnom prístupe – o tom, čo všetko dostaneš za svoje peniaze a ako ti to bude dlhodobo slúžiť. Takže než si vytiahneš kartu alebo klikneš na "Objednať", dobre si rozmysli všetky tieto faktory. A pamätaj, investuješ nielen do stroja, ale do svojej kreativity a pohodlia, a to je niečo, čo nie je na cenovke.

Pozri si: "Brother šijacie stroje: modely vhodné pre začiatočníkov"

Získaj 6% zľavový kupón

Po zakúpení ktoréhokoľvek kurzu šitia

dostaneš 6% zľavový kód, ktorý môžeš využiť na kúpu šijacieho stroja, overlocku a coverlocku, koľko krát budeš potrebovať.